Numerológia és a pszichológia közös vonásai.

~Numerológia és a pszichológia közös vonásai.~

~Az egó~.
Bizonyára csodálkozol,hogy mi köze a kettőnek egymáshoz.Az egóval, a pszichológia is foglalkozik,hiszen egy ember személyisége határozza meg cselekedeteit,megnyilvánulásait.A pszichológia is a személyiség típusokra alapoz,mint a numerológia.Személyiség típusunk,mindkét tudományban meghatározó információ,az elemzőnek,mind a pszichológusnak,mind a numerológusnak.Először is határozzuk meg mi is az a személyiség.
A személyiség meghatározása:
~Az egyénre jellemző gondolkodási,érzelmi,és viselkedéses mintázat amely meghatározza a személyes stílusát,azt ahogyan a fizikai és a társas környezetével kapcsolatba lép.A személyiség egy egység,amely különféle összetevőkből áll,másoktól elkülönülő,és megkülönböztethető.Viszonylagos állandósággal bír.A személyen belüli működés,a személyen belüli folyamatok,adják a személyiség állandóságát.Legátfogóbb,legbefolyásosabb személyiség elmélet a Freud nevéhez fűződő pszichoszomatikus megközelítés,a topografikus modell.
Később továbbfejlesztette ezt az elméletet,melyet struktúrális modellnek nevezett el.E szerint,a személyiség szerkezetet három összetevő határozza meg,és a viselkedést a három összetevő erő viszonyai határozzák meg.
~ID(ösztön-én)~biológiai ösztön késztetéseket(pl.éhség szomjúság)tartalmaz Freud idesorolja az agressziót is.Az id a személyiség legprimitívebb része, amelyből az ego és a szuperego kifejlődik. Az újszülött is rendelkezik vele. Tartalma az éhség, a szomjúság, az élet védelme és a szexuális örömszerzés. Az id is az örömelv alapján működik.
Azonnali öröm szerzésre és a fájdalom elkerülésére törekszik.
~EGO(én),~ez a személyiség rész dönti el hogy az ID ösztön késztetései közül melyik hajtható végre.Az ego a valóságelvnek engedelmeskedik.A realitás elv vezérli,vagyis az ösztönkésztetések kielégítésével addig kell várni, amíg a megfelelő környezeti feltételek létre nem jönnek.
Az EGO a személyiség végrehajtó része. Működési elve a valóság elv.Az ego a személyiség végrehajtó szerve, érvényesíteni akarja az id vágyait, ötvözi továbbá a szuperego elvárásaival, ill. a realitással.

~SUPEREGO(felettes én). ~ez a személyiség részünk dönti el hogy egy-egy cselekedetünk jó vagy rossz.Utolsóként fejlődik ki (az ödipális

korban).A szülői jutalmazások és büntetések által alakul ki.A szuperego a társadalom értékeinek és erkölcsi normáinak belső képviselője.
Tartalma:Társadalmi értékek,erkölcsi normák,lelki ismeret.

Most,hogy megtudtuk hogy az ego (ÉN) a személyiségünk végrehajtója, amely az ID által diktált ösztön késztetések  végrehajtója de a “nagyfőnök”superego(felettes én)amely reakciónkat felülbírálja eldönti hogy viselkedésünk helyes vagy helytelen.Így az ego általi ösztönlényekből,superego által,emocionális tudatos kultúr lények leszünk.Tehát a cél a szuperego-t fejleszteni
kisbaba ként az ID diktál ösztön késztetéseinket az ego azonnal végrehajtja az azonnali éhség,szomjúság csillapítása felé hajt,mert a kielégített ösztönök szereznek örömöt a család az elsődleges csoport,akik sokat tesznek a “superegoba”őtöllük látjuk a helyes viselkedési mintákat.Hogyan kell bizonyos helyzetekben viselkedni hogyan kell dolgokra helyesen reagálni. A kisgyermek, akinek személyisége fejletlen,minták után tanul a szülőktől.Tanul szerepeket(férfi-női szerep) helyes reagálási módokat.Jó esetben csak jót mintáz le a gyerek.(amit mi tudunk azt adjuk át a gyereknek rólunk mintáz.Ha valamit elvétünk a gyerek rossz mintát követ)Ezután jön a többi szocializációs közeg, bölcsi,ovi,suli ahol szintén sok mintát lát tanul, másol,elkezdi alkalmazni is azt.Itt megemlíteném a helytelen viselkedést eredményező mintákat is ezekbe a közösségekbe más-más környezetből érkező (esetleg más kultúrából)más-más mintákat alkalmazó kisgyermek érkezik.A mi kisgyermekünk akiről feltételezzük azt hogy csak a jót tanulta meg tőlünk, alkalmaz olyan viselkedést is amit mástól látott,és elkezdi “haza hordani” a rosszat.A szülőnek nagy kihívás ezt az utánzó kisembert meggyőzni arról hogy mi a helyes mi a helytelen nagyon nehéz megértetni vele azt hogy amit lát az nem mindig helyes viselkedés.Más kisgyerek hiába viselkedik úgy neki nem szabad.Úgy tűnik sokszor elfelejti azt amit otthon tanult,hallott.amiket azelőtt már helyesen alkalmazott.A következetes szülő megpróbálja helyes útra terelni csemetéjét szankciókat alkalmaz. Bevezeti a büntetést a helytelen viselkedés megfékezésére.A lurkót rávezeti arra hogy ha nem viselkedsz úgy ahogy kérem büntetés jár érte.Így rádöbben a gyerek arra hogy ha azt teszem amit kérnek tőlem,ha szüleimre hallgatok nincs büntetés a következeteséggel mi alakítjuk ki gyermekünk szuperegóját ez csak a jutalmazás illetve büntetés alkalmazásával tehetjük meg.A felettes én (superegoha vészcsengő amikor rosszat helytelent készününk tenni.ez a vészcsengő ha megszólal lelki ismeret furdalásunk lessz, ami nem enged rosszat tenni ha meg is tesszük tudatában vagyunk hogy helytelenül cselekedtünk nem szabadott volna ilyet tenni
tehát az ego ösztön reakcióival hajt előre,az ösztön reakcióinkat viszont a felettes én kordában tartja.Így formálódik alakul ki egy egészséges személyiség természetesen a személyiség károsodhat különböző külső hatások által,de ebbe most nem mennék bele ez már nem a numerológia asztala ez már pszichiáterre tartozik.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése